Kto ma większe szanse na przyznanie mu dotacji?

Wiele osób stara się pozyskać dotacje dla firm (klika interesujących informacji o dotacjach, także tutaj). Nie każdemu się jednak udaje je otrzymać. Z czego to wynika? Czy istnieje recepta na sukces w tej materii? W jaki sposób możemy podwyższyć swoje szanse na przyznanie nam dotacji?

Środki dobrze wydane

Instytucje zajmujące się przydzielaniem środków każdorazowo dbają o to, by pieniądze z dotacji trafiały do tych podmiotów, które wykazują największe szanse na należyte ich wykorzystanie, zgodnie z założeniami na zasadach, których rozdysponowywane są środki

Autor zdjęcia: Ignite New Zealand

Instytucje zajmujące się przydzielaniem środków każdorazowo dbają o to, by pieniądze z dotacji trafiały do tych podmiotów, które wykazują największe szanse na należyte ich wykorzystanie, zgodnie z założeniami na zasadach, których rozdysponowywane są środki. Jeśli więc są to środki przyznawane z Powiatowych Urzędów Pracy, kryterium nadrzędnym jest szansa firmy na utrzymanie się na rynku. Mało prawdopodobnym jest, więc, że przyznane zostanie dofinansowanie na działalność, która ma nikłe szanse na przetrwanie. Z tego właśnie względu, warto zgromadzić wszystkie dokumenty, które mogą w praktyce poświadczyć zarówno umiejętności, jak i zdobytą wiedzę wnioskodawcy. Jest to bardzo istotne w procesie zmierzania drogą, której celem jest zdobycie dofinansowania. Oczywistym jest, bowiem, że urzędnicy chętniej przyznają dotację osobie, która posiada wiedzę w obszarze branży swojej przyszłej firmy, a także interesuje się tymi zagadnieniami i szuka na ten temat informacji. Taka postawa znacznie, bowiem podwyższa szansę na utrzymanie się na rynku dłużej niż wymagany rok (warunek niezbędny do spełnienia, by dotacja była bezzwrotną formą dofinansowania).

Wykształcenie czy zainteresowania?

Najprostszą sytuacją, byłaby sytuacja gdyby przedsiębiorca zamierzał prowadzić firmę, zgodnie z profilem swojego wykształcenia i wcześniej zajmowaną posadą. W praktyce zdarza się jednak wcale nie tak rzadko, że przykładowo inżynier Inżynierii Środowiska chce prowadzić sklep zajmujący się sprzedażą odzieży używanej (więcej). Wówczas wykształcenie nie ma nic wspólnego z branżą, w której osoba taka chce działać. Czy to przekreśla jej szanse na otrzymanie dotacji?

Na szczęście nie, choć z oczywistych względów, trzeba wykazać się sporą determinacją w dowiedzeniu swych koncepcji. Jeśli urzędnicy dokonujący oceny naszego wniosku przekonają się, że mamy wiedzę i rozeznanie na rynku, na którym chcemy działać, z pewnością pozytywnie ocenią złożone przez nas dokumenty i w niedalekiej perspektywie czasowej uzyskamy dofinansowanie w formie dotacji.